SERAMİK VE HEYKEL BİR ARADA

11 Ocak 2022

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi Yasemin Atasel ve Erkut Kavaklı’nın seramik ve heykel sergisine ev sahipliği yaptı. 17 Ocak akşamına kadar açık olan serginin açılışı, Ayvalık Belediyesi Kültür ve Sanat Koordinatörü Erkan Cılak tarafından gerçekleştirildi.

İlk kişisel sergisini açmanın heyecanını yaşayan Yasemin Atasel kendi atölyesinde elleriyle şekillendirdiği ve metalik sırlandırma uyguladığı eserleri bir hayli ilgi çekti. İstanbul doğumlu sanatçı Yasemin Atasel Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nü bitirdikten sonra uzun yıllar iç mimari sektöründe kariyer yaptığını anlatıyor.

2016 yılında Dikili’ye yerleşip doğayla iç içe çiftlik hayatında seramik stüdyosunu kurup seramik çalışmalarına başlayan sanatçı, “Çeşitli seramik eğitimlerine katılıp özel derslerle, formlarında sanatsal bakış açısını ve sırlama tekniğini pekiştirdim. İlk sergim olması nedeniyle çok büyük heyecan yaşıyorum” dedi.

Çok sayıda kişisel ve karma sergiye imza atan sanatçı Erkut Kavaklı da desenli kağıt üzerine rapido kalem çalışmalarında genellikle hayvan ve insan figürlerine ağırlık verdiğini söylüyor.

1978 yılından sonra teneke ve tel malzeme kullanarak eserler yarattığını dile getiren Kavaklı 1990 yılından sonra ise ahşap kullanmaya başladığını ve kübikliğin etkili olduğunu belirtiyor.

Kavaklı, “2000’li yıllarda ahşabın yanına daha önce kullanmış olduğum bakır, teneke, çinko gibi malzemeler girmeye başladı. Halen de öyle devam ediyorum. Ancak daha önce çini mürekkebi ile ürettiğim desenlerim ve eskizlerim artık yerini flomaster kalemlere bıraktı. Ama konularım hiç değişmedi hep bir kaos ve sıkışıklık” diye konuşuyor.

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Sakarya Mah. Atatürk Cad. Özaral Pasaji No:179/14 Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Serdar Göktekin
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Gülçin Akyel
Sayfa Editörü :  Yahya Altıntaş
Muhabir :  Birol Aslan
Muhabir :  Gökhan Kula
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24