HALİL YILMAZ, “BALIKESİR’DEKİ 290.5 KİLOMETRELİK KIYI ŞERİDİNE DENİZ İTFAİYESİ KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

29 Eylül 2020

Ayvalık’ta gönüllü itfaiyecilere sertifikalarını veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı ve İtfaiye Daire Başkanı ve Türkiye İtfaiyeciler Birliği Derneği (TİBDER) Genel Başkanı Halil Yılmaz, il genelinde toplam 290.5 kilometrelik kıyı şeridinde konuşlandırmak üzere deniz itfaiyesi konuşlandırmayı istediklerini söyledi.

Ayvalık İtfaiye Grup Amirliği’nde düzenlenen sertifika dağıtım töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Halil Yılmaz, kendisine yöneltilen Ayvalık’taki 22 adada çıkabilecek yangınlara karşı bir ilçe halkının bir deniz itfaiyesine ihtiyaç olduğuna ilişkin talebin olduğuna ait soruyu yanıtlayarak, “Orman yangınlarında birinci derecede sorumlu olan Orman Bakanlığı ve dolayısıyla Balıkesir İl Orman Müdürlüğümüzdür. Bizler itfaiye ekipleri olarak orman yangınlarına karşı destek ve yardımcı olabilme amaçlı gidiyoruz o müdahalelere… Bizim orman yangınlarındaki rolümüz bu. Denizde de bu durum böyle… Sorumlu kuruluşlar var. Bir deniz itfaiyesi birimi oluşturabilmek için bizimde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’ın öncülüğünde bir çalışmamız var. Çünkü Balıkesir’in coğrafi olarak Marmara ve Ege Denizlerine kıyısı var. 290.5 kilometre kıyı şeridimiz var. Ayvalık’ta 22 adamız var.  Dolayısıyla bu noktalarda biz Büyükşehir İtfaiye Teşkilatı olarak bir aksiyon alacağız. Tabi bunlar kolay yatırımlar değil. Her uzun vadede kıyımız olan her iki denizdeki sahillerimize sadece yangın söndürme de değil; temizleme, arıtma gibi işlevleri de bulunan çok maksatlı, dünya standartlarında bir müdahale botu kazandırmak istiyoruz teşkilatımıza. Ama dediğim gibi bu çok maliyetli bir yatırım. Belki de tam donanımlı 10 adet itfaiye aracı fiyatına eşit maliyetler bunlar. Ama yapar mıyız, tabii ki yaparız.  Ama bunun için biraz daha üzerinde çalışmamız lazım.” dedi.

“ADALARDA ÇIKAN YANGINLARA DA KAYITSIZ KALAMAYIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı olarak üstlerinden sorumluluk atmak yada görevden kaçmak gibi bir lükslerinin olamayacağını da vurgulayan Halil Yılmaz, “Tabi elimizde deniz itfaiyemiz yok diye, adalarda çıkan yangınları sadece seyretmekle mi kalacağız? Tabiki seyretmeyeceğiz. Kendi imkânlarımızla yine adalarda çıkabilecek yangınlara ulaşırız. Nitekim geçtiğimiz aylarda Maden Adası’nda çıkan yangına da bizim ekiplerimiz balıkçı teknesiyle giderek müdahale etti ve söndürdü. Keza daha öncede 4 balıkçının denizde kaybolduğu olayda, bizim ekiplerimiz Sahil Güvenlik ve Jandarma bünyesindeki JAK timleriyle görev yapmıştı. Tıpkı o çalışmada olduğu gibi Sahil Güvenliğimiz, Kıyı Emniyetimiz ve biz itfaiye olarak güçlerimizi birleştirir ve gerekeni yaparız. “ diye konuştu.

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24