MADEN ADASI YANGINININ SABOTAJ OLDUĞU İDDİASI
Özel

08 Temmuz 2020

Ayvalık’ın 22 adasından biri olan Maden Adası’nda  1 Temmuz gecesinde çıkan sonrasında yaklaşık 50 hektar alanın yanmasının ardından harekete geçen çevreciler, adadaki yanan alanlarda yaptıkları incelemelerin ardından söz konusu yangının bir sabotaj olduğunu iddia etti.

 

Yangının ardından Maden Adası’na giderek incelemelerde bulunan Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Sözcüsü, yangının kıyıdan uzak ve adanın yüksek noktalarında başladığını belirlediklerini söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Maden Adası’nda yangın çıkaracak çeşitli aparatları bularak adada çıkan yangınların bilinçli çıkarıldığına yönelik iddaları güçlendiren Erhan Çiftçi, 1 Temmuz gecesi yine adada çıkan yangının sabotaj olabileceğini savundu.

Maden Adası’na giderek yangın mahallinde incelemeler yaptıktan sonra  çektiği görüntüleri gazetecilerle paylaşan Çiftçi, bazı insanların Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisinde bulunan bitki örtüsünün çalı-çırpıdan ibaret olduğunu savunarak adadaki yangını küçümsercesine bir tutum içinde olmasına tepki göstererek,  “Bu yüzden ada yüzeyindeki çalı-çrpının yanmasında herhangi bir sakınca olmadığını düşünüyorlar. Ama yanan sadece çalılıklar değil; delice zeytinler, ahlatlar, çok güzel ağaçlarda var buralarda. Kaldı ki, bu bitki örtüsü sadece çalılık olsa bile, bu bitkiler erzoyonu önlemede, yaban hayvanlarıyla kuşlara yuva oluşturma ve doğal zenginliği sağlamada çok önemli bitkilerdir. Toprağı tutup, erozyonun oluşiumunu önlüyorlar. Bu yanan alanda aromatik, tıbbi ve endemik bitkiler de var. Sonuç itibariyle bitkinin niteliği ne olursa olsun, yada adalardaki bitki örtüsü ne şekilde olursa olsun burada gerçekten çok büyük bir kıyım var. Buradaki yangın kesinlikle; piknikçi yada kaza şeklinde tanımlanamayacak bir yangındır bu. Sabotaj olduğu ve bilinçli bir şekilde yakıldığı çok belli. Bakıldığında burada yaşanılan her zamanki senaryonun bir başka benzeridir” dedi.

Maden Adası’ndaki yanan alanın kaç hektar ve nekadar ölçümde olduğunu bilemediğini kaydeden Ayvalık Tabiat Platformu Sözcüsü Erhan Çiftçi, “Geçen senelerde olduğu gibi bu yıl yine Temmuz ayı içerisinde Maden Adası yandı. İki yıl öncede yine burada bir yangın çıkmıştı. Yangının çıktığı bölgeye baktığımızda ve hakim rüzgarı hesapladığımızda yangının kesinlikle adanın kıyı bölgesinde değil,  tepelerde ve insanın pek ulaşamayacağı yerde çıktıüını görüyoruz. Yani bir piknikçi ateşi yada herthangi kazadan bahsedebilmek mümkün değil. Biz; bunun yine kasıtlı olarak yapıldığını ve sabotaj olduğunu düşünüyoruz. Bu adalarda gözü yada çeşitli projeleri olanlar bu yangınları çıkarıyorlar diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

Ayvalık Tabiar Platformu Sözcüsü Erhan Çiftçi şöyle devam etti;

“Maden Adası’ndaki delice zeytinler ahlatlar, fundalar, endemik, tıbbi, aromatik bitkilert yandı ve küle döndü. Burada kuşların yuvaları vardı. Doğal bir yaşam vardı. Ekolojik bir denge vardı. Bütün bunlar bu yangınla yok oldu. Şu anda yangının başladığı noktada bulunuyorum. Burası kıyıdan çok uzak ve yüksek bir alan. Buraya küçük bir patika yoldan yürüyerek ulaşabiliyoruz ancak.  Bu nedenle burada piknikçinin, tatilcinin yada bir gezginin  veyahut bir kazanın bu yangına neden olabileceğini düşünmüyoruz. Kasıt olduğunu düşünüyoruz. Bu bölge ile ilgili projelerin bir parçası olduğunu düşünüyoruz ve son derece üzgünüz.”

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24