AYVALIKLI TURİZMCİLER BAYRAMDA YÜZDE 90 DOLULUK BEKLİYOR

22 Temmuz 2020

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamındaki normalleşme sürecinde yeniden açılan iç turizmin lideri Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki tesisler, Kurban Bayramı'nda yüzde 90 doluluk bekliyor.

 

12 bini aşkın yatak kapasitesi ve yılda yaklaşık 2 milyon gecelemeyle iç turizmde ilk sıralarda gelen Ayvalık,  pandemiye karşı  alınan tedbirlerin ardından misafirlerini ağırlamayı sürdürüyor.

Yaklaşık 50 kilometrelik sahil bandı, oksijen deposu Kazdağları, doğal ve kültürel güzellikleriyle tatilcileri misafir eden Ayvalık’ta, turistik tesislerin yüzde 60 doluluk oranına ulaştığı öğrenildi.

Yaz aylarında, ikinci konutları ve konaklama tesisleriyle çoğunlukla İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Eskişehir'den konuklarını ağırlayan tesislerin sahipleri ve çalışanları, Kurban Bayramı'nda iyi bir turizm dönemi geçirmeyi umut ederek yüzde 90 doluluk bekliyor.

Ayvalık Turizmciler Derneği Başkanı Ümit Özgültekin, bu yılki turizm sezonunu 1 Temmuz'dan itibaren Ağustos'un sonuna kadar üç bölüme ayırdıklarını söyledi.

Turizmde 15 Temmuz'a kadar olan sürecin yapılanma süreci olduğunu ifade eden Özgültekin, "İlk etapta yavaş yavaş bir yükselme oldu, bayramda bölgemizde yüzde 80'lere varan bir doluluk bekliyoruz. Bu daha da yukarıya çıkabilir. Ağustos ayında herhangi bir aksilik olmazsa iyi bir doluluk oranı geçireceğimize inanıyorum." diye konuştu.

Özgültekin, şu anki doluluk oranının yüzde 60'larda olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Süreç kademe kademe yükseliyor, eğer bir aksilik olmazsa bayramda yüzde 90'lara çıkacağımıza inanıyorum. Ayvalık'taki işletmelerimiz tedbirler konusunda çok iyi önlemler aldı. Bu konuda aldıkları önlemleri de müşterilerine yansıtıyorlar. Bunu gören müşteriler de güvenerek buraya geliyor. Bu süreci sıkıntısız atlatacağımızı düşünüyoruz. İşletmelerimizi sürekli kontrol ediyoruz. Tüm kurumlarla beraber bu süreci güvenli bir şekilde atlatacağımızı düşünüyoruz. Bölgemizde şu ana kadar herhangi bir pandemi olayı olmadı."

 

"SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ"

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise Ayvalık'ın konum itibarıyla pandemi sürecinde avantajlı olduğunu belirtti.

Ergin, Ayvalık'ın pandemi sürecini başarılı geçirdiğini anlatarak, "Tedbirleri elden bırakmıyoruz. Gerek işletmeler gerekse biz üzerimize düşen görevleri harfiyen yerine getirmeye çalışıyoruz. Güvenilir tesis belgesi için kentimizde bulunan işletmeler çalışmalar yapıyor ve birçoğu bu belgeyi almış durumda. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve gün geçtikçe de doluluk oranlarının rakam bazında arttığını görüyoruz. Nihai noktaya da çıkmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

 

  • facebook hesabınızla yorumlayın:
    Share on Myspace

Konuk Olarak Yorum Yapın

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

logo
Sözcü Gazete ve Matbaacılık Turizm İnşaat Mimarlık Tic. Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Çarşı Sokak No:21 Saatli Camii Aralığı Ayvalık/Balıkesir
(0 266) 313 00 65/66
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İmtiyaz Sahibi :  Selahattin Yay
Kurucusu :  Levent Engin Pamirol
Sor. Yazı İşl. Md. :  Serdar Göktekin
Sayfa Editörü :  Cengiz Tosunyılmaz
Bilgi İşlem :  Gülçin Sarıkaya
Baskı Sorumlusu :  Levent Şenol
Hukuk Danışmanı :  Mustafa Sakızlı
Haber Merkezi    Serdar Göktekin
 Kemal Kasap
 Cengiz Tosunyılmaz
:
 
Spor Müdürü :  Cemal Erhanoğlu
Reklam Müdürü :  Raşit Özgül
Katkı Yapanlar : Bülent Bilici Hüsnü Evren
  Kazım Yorulmaz Zeliha Kafa
Temsilciler
Altınoluk Hasan Şen 0536 636 38 79
Altınova Yusuf Bilici 0543 343 18 59
Ayvalık Cemal Erhanoğlu 0542 582 11 80
Balıkesir Taylan Toprak 0554 479 32 25
Burhaniye Şenol Torlak 0554 594 67 15
Edremit Tuncay Ayklan 0535 514 74 25
Gömeç Yusuf Duran  
Küçükköy Bahtiyar Yıldırım 0535 518 11 24